Jedzeniowe Dowcipy :)

Przychodzi polski turysta do angielskiej restauracji i pyta:
- Co macie do jedzenia?
- Hot Dog - odpowida kelner
- A co to znaczy po polsku? - pyta turysta
- Goracy pies.
- Moze byc.
Po chwile przychodzi kelner z parowka w bulce, a turysta krzyczy:
- Panie, to mial byc pies, a Pan mi tylko ogon podal!


sobota, 8 listopada 2008

A dziś odpowiedź na pytanie zadane we wtorek. Co jest smaczniejsze obiad w domu czy w McDonaldzie?? Spodziewałam się większego poparcia dla McDonalda a tu zaskoczenie tylko 15% zapytanych by wybrało to jedzenie. Cała reszta czyli 85% woli obiady "mamusi". Zapytałam 60 osób o zróżnicowanym wieku, od przedszkolaków po dziadków.
Obiad w McDonaldzie to zwykle wielki hamburger, frytki i cola. Żadne z nich nie jest zdrowe.


Coca-cola - bezalkoholowy napój gazowany firmy The Coca-Cola Company. Powstała pod koniec XIX wieku i jest obecnie jedną z najpopularniejszych marek na świecie. Od 1960 roku charakterystyczny kształt butelki jest także prawnie zastrzeżony. Skład Coca-coli: woda, cukier, dwutlenek węgla, a dodatkowo: karmel E150d (jako barwnik), kwas ortofosforowy (E338, jako regulator kwasowości), aromaty, kofeina.




Hamburger - rodzaj kotleta z mielonego mięsa mielonego, którego porcja została uformowana w płaski, okrągły placek, a ten następnie usmażony lub upieczony na ruszcie (grillu). Tak przygotowany hamburger bywa zwykle umieszczany między dwoma kawałkami lekko przypieczonej, poprzecznie przeciętej bułki (co pozwala go jeść trzymając w dłoni, bez pomocy sztućców), oraz ugarnirowany dodatkami takimi jak sałata, pomidor, ketchup, majonez, ogórek marynowany.


Frytki - rozdrobnione, pokrojone w kształt słupków, ziemniaki smażone w głębokim tłuszczu.





Teraz przedstawię domowy obiad. Czyli popularny polski kotlet schabowy, ziemniaki, surówkę i kompot.

Kotlet schabowy - schab obtoczony jajkiem i bułką tartą, smażony na patelni







Ziemniaki - gotowane w wodzie lub na parze podane ze świeżym koperkiem





Surówka
- rodzaj potrawy wytwarzanej z surowych warzyw lub owoców. Mogą one być pokrojone lub starte na tarce. Dodaje się do nich śmietanę, majonez, przyprawy i inne dodatki.


Kompot - napój z gotowanych owoców świeżych lub suszonych, może być z dodatkiem cukru lub przypraw np. goździków. Kompot przyrządza się między innymi z jabłek, wiśni, czereśni, truskawek, gruszek i rabarbaru.


Czyż nie smaczniej to wygląda??
Więc następnym razem zastanówcie się dobrze co zjecie na obiad.
Pozdrawiam :)

Ankieta

Dziś ma dla Was kolejne pytanie co wolicie:

CIASTKO CZY LODY?

Czekam na wasze odpowiedzi. Po lewej stronie znajdziecie mała sondę na ten temat :)
Do usłyszenia! Pozdrawiam.

czwartek, 6 listopada 2008

Zima sie zbliza.

Sałatka na zimowe wieczory:

Składniki:

pól szklanki ugotowanego ryżu,
17 dag żółtego sera,
15 dag wędlin,
3 ogórki kiszone,
puszka kukurydzy,
sól,
pieprz,
majonez.

Opis przygotowania:

Ser ,ogórki i wędliny kroimy w kosteczkę,dodajemy kukurydzę ryż i majonez delikatnie mieszamy i doprawiamy do smaku.

Smacznego :)

środa, 5 listopada 2008

Trochę o warzywach i owocach


Od dawien dawna wiadomo, że spożywanie owoców i warzyw w ogromnym stopniu wpływa na nasze zdrowie. Chyba wszyscy wiedzą, iż to właśnie one dostarczają nam ogromną ilość potrzebnych do życia substancji. Są ogólnie dostępne, zazwyczaj tanie i przede wszystkim smaczne ( oczywiście z pewnymi wyjątkami, ale to według smaczków ;P).

Postanowiłam, że wymienię kilka, chyba najczęściej spożywanych owoców i warzyw :)


Banan : prócz tego, że wszystkim smakuje, należy wspomnieć, iż jest wyjątkowo tuczący wśród owoców ( 3 razy więcej kalorii niż cytryna, czy grejpfrut). Ma wysoką zawartość fosforu, potasu i magnezu. Zawiera witaminy: B1, B2, B6, C, E i Karoten.




Jabłko: od wieków było i nadal jest symbolem miłości i płodności. Jabłko pojawia się także w przysłowiach i powiedzeniach, np. "Niedaleko pada jabłko od jabłoni", czy "Stłuc na kwaśne jabłko". Zawiera te same witaminy co banan.



Pomarańcze i mandarynki: poza tym, że różnią się wielkością, to są bardzo aromatyczne i wspaniale smakują. Pomarańcze mile widziane przez kucharzy w potrawach. Natomiast mandarynki są wysoko cenione w przemyśle perfumeryjnym. Posiadają witaminy takie jak w przypadku wyżej wymienionych owoców, jednak bez witaminy E.




Truskawka: encyklopedyczna nazwa truskawki to poziomka ananasowa. Istnieje wiele odmian truskawek, różniących się smakiem, wielkością, aromatem. Posiadają znacznie więcej witaminy C niż cytryna.





Marchewka : (Moje ukochane warzywko :D) jest lekko strawna i zawiera w sobie mnóstwo wartościowych substancji m. in. karoten. Pojawia się w różnych wielkościach i formatach. Najpopularniejsza to podłużna marchewka, a jej okrągłe odmiany to karotki.


Pomidor: jest ściśle spokrewniony z ziemniakiem. Z punktu widzenia botaniki uważany jest raczej jako owoc. Wyróżniamy dwie odmiany pomidora: karłowate wczesne i wysokie wczesne, średnio wczesne i późne. Świetnie smakuje na chlebie bądź w sałatkach, ale nie tylko. Kto nie zna słynnej zupy pomidorowej?


Na koniec wspomnę o naszym piosenkowym ogórku :)

Ogórek: należy do roślin dyniowatych. Warzywko to pochodzi z Indii. Warto wiedzieć, iż ogórki pochodzące z upraw biologicznych spożywa się wraz ze skórką, ponieważ to w niej znajdują się najważniejsze substancje odżywcze. Ogórek zawiera takie witaminy jak: A1, B1, B2, C.


Serdecznie pozdrawiam Marchewa :)

Cukierki :)


Było o batonikach to będzie również o cukierkach :) Jak wiadomo mamy spory wybór naszych małych łakotek: w czekoladzie, z nadzieniem, galaretką, szklaki itp. Podejrzewam, że jeśli jesteście takimi łakomczuchami jak ja (jak w przypadku batoników ;P) to macie problem ze zdecydowaniem się zakupu jakichkolwiek cukierków. Do moich ulubionych należą zdecydowanie krówki oraz galaretki w czekoladzie zwane "Mieszanką krakowską" ;) Ciekawa jestem jakie należą do waszych ulubieńców. ;) Zobaczymy, które nazwy padną wśród studentów. Postaram się w jak najszybszym czasie przedstawić wam wyniki :)
Serdecznie pozdrawiam wszystkich Łakomczuchów
Marchewa

Z kącika babuni:) cz.IV

Witam was:)!!!
Czas na coś specjalnego, ale jak zwykle łatwego!:) Dziś wstawiam dla was przepis na sałatkę selerową, która doskonale nadaje się do przygotowania na święta! Napisze jej dwie wersje, żeby wegetarianie także mogli ją przyrządzić. Chętni mogą oczywiście wypróbować obydwie i sami stwierdzą, która im bardziej smakuje. Ja osobiście polecam tą z szynką. Przygotowuje się ją ok. 15 minut, więc nie jest czasochłonna, a nie słyszałam jeszcze żeby komuś nie smakowała!:)
Dzięki temu doskonale nadaje się na wszelkiego rodzaju domówki, kiedy to musimy zabrać ze sobą jakieś "składkowe" jedzenie.



Więc nie ma na co czekać, do roboty!!!!:)



Składniki:
- 2 słoiczki selera pokrojonego w plastry
- ok. 10/15 deko ( zależy ile mamy aktualnie w lodówce:P ) sera żółtego pokrojonego w kostkę
( wersja dla osób jedzących mięso: zamiast sera dodajcie szynkę )
- 2 jajka, ugotowane wcześniej na twardo
- 1,5 papryki surowej ( najlepiej czerwonej, żeby sałatka była różnokolorowa )
- 2/3 puszki ananasa
- 1/2 puszki kukurydzy
- majonez


Sposób przygotowania:
Mieszamy ze sobą wszystkie składniki, a na końcu dodajemy do nich majonez ( jego ilość zależy od naszego własnego uznania, chodzi o to, aby całość sałatki była nim obleczona ).



Smaczego!!!!!!!!!!!!!!



Dobra rada babuni:
Dzisiejsza rada nie dotyczy jedzenia... Ostatnio przeszłam grypę jelitową i nikomu jej nie życzę. Wybaczcie, ale nie będę opisywała w szczegółach jej objawów:P W każdym badź razie pamiętajcie, że jest juz bardzo zimno i czas zmienić ubranie na ciepłą, zimową kurtkę, rękawiczki i szalik. Teraz bardzo łatwo złapać przeziębienie, a potem trzeba nadrabiać zaległości na uczelni... Lepiej zadbać o siebie i pomęczyć się juz na tych wykładach! Poza tym są 4 dni wolne i nie wierze, ze ktoś chce spędzić je siedząc w domu, pod kołdrą i z gorączką. Dlatego dbajcie o siebie moi kochani!!



P.S. Jeśli wykonacie jakiś podany przeze mnie przepis to napiszcie. Chętnie dowiem się czy mieliście jakieś problemy z przyrządzeniem danej potrawy i czy wam smakowało. Wiadomo, że można udoskonalić nawet najlepszy przepis, dlatego chętnie przeczytałabym jakieś opinie:)



Trzymajcie sie cieplutko!!
Pozdrawiam serdecznie!


Wasza Babunia:)

wtorek, 4 listopada 2008

Dziś zacznę od krótkich definicji czym jest kawa i herbata.

Kawa – napój sporządzany z palonych, a następnie zmielonych lub poddanych instantyzacji ziaren kawowca, zwykle podawana na gorąco. Pochodzi z Etiopii, w Europie pojawiła się około XVI wieku. Jedna z najpopularniejszych używek na Ziemi i główne źródło kofeiny. Działa pobudzająco i orzeźwiająco, przyśpiesza przemianę materii i zwiększa sprawność myślenia. Rocznie produkuje się około 6,7 miliona ton kawy. Picie kawy w zbyt dużych ilościach jest szkodliwe dla zdrowia.

Herbata – napar przyrządzany z liści i pąków grupy roślin, nazywanych tą samą nazwą, należących do rodzaju kamelia. Rośliny te są do siebie podobne, traktowane jako odrębne gatunki lub odmiany jednego gatunku - herbaty chińskiej. Polska nazwa herbata pochodzi od łac. herba thea. Rośliny uprawiane są w wielu krajach strefy zwrotnikowej, także poza Azją, dla pączków i liści, z których po uprzednim przygotowaniu (suszenie, czasami fermentacja) przyrządza się napar. Nazwą "herbata" określa się również napary z innych ziół, np. herbata rumiankowa, herbata paragwajska.

A teraz wyniki przeprowadzonej przeze mnie ankiety. Zapytałam 60 losowo wybranych osób z różnego przedziału wiekowego od dzieci do osób starszych. Oto wyniki 40% osób pije kawe (zapewne dorośli i studenci przed wykładami) a 60% herbate (uczniowie, osoby starsze i dorośli).
Trzeba stwierdzic, iz herbata jest zdrowsza niz kawa. Choc oba te napoje w nadmiernych ilosciach moga byc szkodliwe dla organizmu, np. gdy pijemy duzo herbaty niszcza nam się zęby, osiada na nich brazowy nalot, co nie wyglada estetycznie.
Oba te napoje róznią się od siebie, ale łączy je wyborny smak i aromat oraz to, że są najczęściej pitymi przez ludzi w naszym kraju.

Dziś zadam Wam kolejne pytanie:
Co jest lepsze domowy obiad czy jedzenie w Mc'Donaldzie?

Do usłyszenia niebawem. Pozdrawiam

poniedziałek, 3 listopada 2008

kolejne pytanie :D

Oto przed nami kolejne pytanie:

KAWA CZY HERBATA??







Tak bardzo znane nam napoje, a jednak rózne od siebie. Juz jutro zamieszcze tu odpowiedz na pytanie, po który z tych napojów sięgacie częściej.

Smaczna, ale nie tak popularna polska zupa:)


Kapuśniak


Składniki: 30 dkg kapusty kiszonej, 15 dkg wędzonki, 10 dkg wędzonego boczku, 2 dkg słoniny, włoszczyzna, 2 ziemniaki, cebula, sól, pieprz, liść laurowy, łyżka mąki.

Sposób przygotowania: Włoszczyznę ugotować na wędzonce z przyprawami. Wyciśniętą i posiekaną kapustę zalać wrzątkiem, gotować pod przykryciem. Jarzyny wyjąć z wywaru i połączyć z kapustą. Wędzonkę pokroić w kostkę włożyć do zupy, dodać pokrojone w kostkę ziemniaki, zagotować, doprawić solą i pieprzem. Pokrojoną cebulę podsmażyć na słoninie, dodać mąkę, doprawić zupę zasmażką. Gdyby zupa nie była kwaśna doprawić sokiem z kapusty kiszonej.